Poznáte to? Kamarátka má doma momentálne veľmi populárne DVD a požičia vám ho, aby ste si z neho mohli urobiť kópiu. Na internete si kúpite e-book a rozpošlete ho aj známym, aby z neho mali úžitok. Alebo si zaplatíte online kurz a podelíte sa oň s kamošom, lebo nebol najlacnejší.

Znie vám to povedome?

Sú to príklady z nášho každodenného života. A pritom, keby sme sa trochu zamysleli… Ako by sa to páčilo nám, keby sme mesiace tvrdo pracovali na projekte, ktorý by si potom kúpilo len zopár ľudí a ostatní by to dielo nelegálne šírili ďalej? legal-1143114_640

Priznám sa, aj ja som to robila. Mám doma zopár hudobných CD, ktoré nie sú originály. Nie som na to hrdá, v tej dobe som sa nad vecami nezamýšľala dostatočne. 🙁

Dnes to robím inak.

Rok 2016 je pre mňa prelomový, začala som podnikať na internete, blogujem, napísala som e-book zadarmo a pracujem na ďalšom hodnotnom diele.

Dnes viem, koľko práce sa skrýva za elektronickou knihou alebo kurzom.

Dnes už to robím inak.

Práve predvčerom sa mi dostalo do rúk originálne DVD pre deti, aby sme si ho skopírovali. Plánovala som sa do toho pustiť, keď v tom som z prehrávača začula detský hlások:

„Ďakujeme, že nešírite nelegálne naše dielo a tak nám umožňujete tvoriť pre vás ďalšie projekty.“

A vtedy mi to docvaklo – nechcem kradnúť. Jednak je to nemorálne a tiež chcem byť mojim deťom vzorom.

Poznám veľa ľudí, ktorí majú svoje online podnikanie a viem, čo to obnáša. Je to proces neustálej tvorby, vzdelávania sa blogovania. Často na úkor spánku alebo iného oddychu. Tu neobstojí ani argument, že sú to bohatí ľudia, ktorých našich 10 Eur nespasí. Tu ide o princíp.mobile-phone-583683_640

Chcete niekoho dielo za zvýhodnenú cenu? Vypýtajte si ju! Veľa informácií dnes už podnikatelia dávajú zadarmo, vyčleňte si svoj voľný čas a dajte si tú námahu to zozbierať. Nechce sa vám? Tak si to zaplaťte. Zaplaťte inému za mesiace alebo aj roky tvrdej práce.

Alebo sa skúste autorovi ozvať, či by vám dal zľavu. Napríklad prázdninovú. Je veľa takých, ktorí to robia sami od seba. Stačí poslať email, či sa nechystá nejaká akcia, že máte záujem.

Alebo ponúknite spoluprácu. Mne sa osvedčilo spojiť sily s inými blogermi a navzájom podporovať svoje diela. Či už cez Facebook alebo osobne.

Nerobme ľuďom, čo nechceme, aby oni robili nám.

Buďme iní.boss-2205_1280

Ukážme našim deťom, že doba napaľovania CD a DVD, doba „každý to robí, tak môžem aj ja“ je nenávratne preč.