Ani sme sa nenazdali a sú tu letné prázdniny. Pre mňa budú tento rok výnimočné – budú to dva mesiace strávené s mojimi deťmi. Veľmi sa na tento čas teším. Plánujem ich prežiť vedomezmysluplne. Síce budem mať menej času na blogovanie, ale verím, že nebudem zaháľať a nejaký ten priestor si stále nájdem.

S pojmom prázdniny sa spája aj leňošenie a zábava. Je viac ako jasné, že aj počas tohto oddychu a vo víre horúcich dní pri bazéne a počas výletov, môžete (a rozhodne by ste mali) naďalej pracovať na dvojjazyčnej výchove.family-434708_1920

Ja si dokonca dávam záväzok, že počas leta dobehnem to, na čo cez školský rok nebol vždy čas a energia. Budem vedome komunikovať s deťmi v cudzom jazyku, aby som naplnila časový fond, ktorý nám pomáha udržať náš spoločný minoritný jazyk (angličtinu) pri živote.

Letné mesiace strávené s vašimi ratolesťami priam vyzývajú k „ničnerobeniu“, no dá sa to aj zmysluplne. Prinášam vám päť  tipov, ako zabezpečiť kvalitne strávený čas a nezísť z chodníčka bilingválnej výchovy.

Ako nestratiť ani počas prázdnin z dohľadu bilingválny cieľ vašej rodiny?

  1. Aktívne komunikujte v cudzom jazyku. Ak bojujete za život minoritného (menšinového) jazyka, vedome rozprávajte s deťmi práve týmto jazykom. Ako už viete z môjho článku, na prežite potrebuje minoritný jazyk minimálne 3-4 hodiny denne. Počas prázdnin máte ideálnu šancu si tento čas „nadpracovať“.
  2. Počúvajte relácie v rádiu v cudzom jazyku. To, že deti sú ako špongie, to už viete. Aj to, čo počúvajú pri hre podvedome, sa počíta. Ja som si v tablete otvorila http://streema.com/, napojila tablet na rádio a tak doma počúvame naše obľúbené britské Magic radio 🙂 Ak potrebujete zmenu, tak deťom pusťte niečo vo vašom cudzom jazyku z Youtube.com.
  3. Ak sledovať rozprávky, tak v cudzom jazyku. Nemusíte to však preháňať. Ide o to, aby deti z toho mali zábavu a v žiadnom prípade im proces dvojjazyčnej výchovy nechceme znechutiť.balloons-15784_1280
  4. Výlet do cudzej krajiny. O čom to píšem? Niet lepšej motivácie ako využitie reči v praxi. Možno už dovolenku naplánovanú na tento rok máte, možno je cieľová krajina vášho minoritného jazyka „za rohom“, len pár kilometrov od domova. Experti sa zhodujú, že keď deti pochopia, že existuje krajina, kde ich minoritný jazyk je vlastne komunitný (t.z. že ním hovorí väčšina obyvateľstva), nadobudnú uznanie a ocenia, že sa vedia dorozumieť.
  5. Kúpte deťom novú knihu. Väčšina detí miluje, keď im niekto číta. Moja dcéra je niekedy dokonca ochotná, keď nám večer neostáva veľa času, vzdať sa rozprávky v televízii na úkor čítania v posteli. V mojom e-booku Tajomstvo dvojjazyčnosti som pripravila viacero užitočných tipov, ako rozvinúť minoritný jazyk vďaka čítaniu. Čítaním podporujete hneď niekoľko aspektov bilingválnej výchovy – dieťa počuje správnu skladbu reči, vďaka obrázkom lepšie porozumie čítanému textu a tiež je to ideálne pre rozšírenie slovnej zásoby. Stretla som sa aj s názorom, že pri čítaní deti dokonca vnímajú aj písmo a to dáva základ ich budúcej gramotnosti.

Ktorý z mojich tipov robíte po celý rok a ktorý vyskúšate toto leto?

Želám vám krásne dni plné slniečka, vody a dôvodov na úsmev.